Vědomosti bez bariér- jak to ksakru mám udělat?

Aneb co všechno potřebujete znát, když chcete založit Technickou Mateřskou školu?

Kapitáni průmyslu si stěžují, že o techniku není zájem a pokud už je, tak technici nejsou kvalitní.

Desítky Mateřských škol ukazují, že když si s technikou začnou děti hrát dokonce už od předškolního věku, tak je to baví a jsou šikovné.

Nadšenci z řad chemiků, strojařů, stavitelů dokázali, že lze technikou zaujmout i učitelky a že to po zaškolení umí vysvětlit a učit děti zábavně.

Vláda i EK chce na technické vzdělávání dát peníze.

Tak když už se rozhodneme, že se tímto směrem v naší Mateřské škole vydáme, tak kde se ksakru dozvíme, jak takovou Technickou mateřskou školu vybavit a bezpečně provozovat?

Toto je cesta, kterou jsme si na těchto stránkách vybrali. Tyto praktické otázky chceme na blogu zodpovídat.

Se školou je to jako s kulturním představením v divadle, veřejnost se zajímá, co budou hrát a jaké je herecké obsazení, ale pouze divadelní odborník ví, že to sice je důležitá, ale zpravidla ta menší část, kterou je třeba zorganizovat.

 

 Odborníci vědí, že dobrý scénář a herci nejsou to nejdůležitější, aby proběhla úspěšná divadelní sezóna.

Stejné je to s Technickými mateřskými školami. Inspirovali jsme se myšlenkou firmy PREFA-kompozity a.s. a MŠ Pramínek a v rámci projektu Technických mateřských škol jsme s odborníky i z dalších oborů vyvinuli a v praxi ověřili 5 metodik, které jsou v tuto chvíli akreditováni MŠMT.

Metodiky jsou díky našim digitálním návodům a aplikaci pro tablet volně stažitelné bez jakéhokoliv omezení, tak jak to má v dnešní otevřené internetové společnosti být. Přesně v duchu projektů Wikipedie.org, či Coursera.org .

Autoři metodik na sérii praktických workshopů proškolili paní učitelky z 21 Mateřských škol a poskytli jsme ji sadu nářadí a tablet s návody.

 

 Co dál?

 V Českých zemích odjakživa bujelo zezdola hnutí nadšenců, kteří dál šířili kulturu a vzdělanost do poslední vesničky.

V našem příměru tradice ochotnických divadel fungují dodnes.

Akorát, že díky internetu už nemusíme s nějakou myšlenkou objíždět republiku s vozem, taženým koněm.

Když si prohlédnete webové, či facebookové stránky Mateřských škol, každá dennodenně ukazuje, co právě s dětmi vyrobila, co zkoumá a jaká tajemství přírody odhaluje.
Takže aktivní podhoubí nadšených lidiček zde je, scénáře i návody jsou volně přístupné.

Co brání, aby se tato sociální inovace – technické vzdělávání kluků a holčiček zapouštělo kořeny napříč celou republikou?

Pokud má samospráva, či např. místní aktivní sdružení z MASek zájem, aby se Technické mateřské školy zavedly i v jejich spádové vesnici a jsou ochotni nabídnout svým nejmenším občánkům jednu z možných kariér.

Co k tomu potřebují?

  •  jak získat peníze nejen na vybavení dílen, ale i na materiál, provoz / opravy?
  • jaké jsou rady a tipy, co za získané peníze zakoupit, aby zařízení a nástroje byly vhodné pro děti a splňovaly všechny nezbytné normy a předpisy?
  • jaká jsou pravidla, která je nutné zajistit pro ochranu a bezpečnost při práci, aby se rodiče nemuseli o své potomky bát?

O tom všem bude tento blog, který je součástí návodů – vědomosti bez bariér na našich webových stránkách projektu Technické Mateřské školy.

Navštivte nás, staňte se pravidelným čtenářem, či čtenářkou našeho blogu, komentujte, napište nám vlastní zkušenosti a nápady s technickým vzděláváním. Vaše zajímavé příspěvky zpracujeme do digitálních příběhů a přidáme je do našich návodů, aby i ostatní se mohli bez bariér inspirovat.

Čeká nás všechny hodně práce, ale za pár let budou snad nejen „kapitáni průmyslu“ ale i normální podnikatelé a výrobci spokojeni s úrovní technické vzdělanosti budoucí generace Čechů, Moravanů a Slezanů.

Příspěvek patří do Blog.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>