Vrtání otvorů do dřeva

Než začneme vrtat otvory do balsového dřeva, je třeba, aby si děti osvojili tyto postupy a zásady:

Vrtání otvorů modelářskou vrtačkou na baterie

1) Úvod

Při spojování dřevěných součástek (dílků) vruty a šrouby dohromady je dobré otvory předvrtat. Jinak by nám mohl správně vyrobený, krásně opracovaný a namalovaný dílek prasknout a to by byla katastrofa.
Princip vrtání se může dětem připodobnit tak, že je to podobné jako když dělali prstem díru do buchty, aby zjistili, jakou má náplň.

2) Postup práce

Podobně jako řezání pilou i vrtání má určité zásady, které je třeba dodržovat. Důslednost je o to významnější, že na rozdíl od ostatních nástrojů vrták vrtačky se pohybuje velkou rychlostí a udržet ho v tom místě kde chceme, aby díru vyvrtal, není jednoduché.

• Nejprve si na místě, kde chceme mít vyvrtaný otvor, narýsujeme křížek;
  • Uprostřed křížku důlčíkem nebo hřebíčkem vytvoříme jamku, ve které se nám vrták již udrží;
  • Jak zoubky vrtáku odkrajují jednotlivé vrstvy dřeva a vynášejí je ven, jemně na vrtačku tlačíme, aby se vrták zakusoval hlouběji a hlouběji;
  • Když vrtáme otvor ve stejném směru, jako rostl strom nahoru, jde všechno hladce a hrany otvor jsou ostré;
  • Při vrtání do plochy dřevěného dílce se na opačných koncích vlákna dřeva odřezávají špatně a spíše se vylamují, či ohýbají, proto je nutné okraje otvoru nakonec začistit – ostrým nožem, dlátem nebo je raději zabrousíme brusným papírem.

• Pokud chceme vyvrtat otvor do dílce tzv. skrz (provrtat se z jedné strany na druhou), musí děti počítat s tím, že podobně jako krtina od krtka zůstanou na druhé straně dřeva vystouplá vlákna a třísky, které je opět nutné brusným papírem odstranit. Jinak by spojované dílky k sobě nemohly těsně přilehnout a spoj by nedržel;
  • Dá se tomu zabránit tak, že vrtaný díl se opačnou stranou přitiskne pevně k podkladu. Tím se dosáhne toho, že vrták rovnoměrně prochází z vrtaného dílce do podložky a poslední vrstvu tak neprolomí.

3) Způsob použití nástroje – bezpečnost při práci

Vrtání, pokud se nepoužije mechanický kolovrátek, je jednou z mála operací, kdy děti nebudou používat vlastní sílu, ale pohon elektrickým motorem vrtačky. Vedle zvýšené opatrnosti při použití certifikovaných elektrospotřebičů je třeba si uvědomit, že rychlost otáčení vrtáku je poměrně vysoká a rotující upínací hlavice má velkou sílu a setrvačnost a nejde tedy snadno a rychle zastavit. Byť u dětské (modelářské) vrtačky to tak výrazné není.

Při vrtání elektrickou vrtačkou je velmi důležité dodržovat tyto zásady bezpečné práce:

• Děti musí při vrtání použít ochranné brýle;
  • Pracovní oděv nesmí mít žádné volné rukávy, které by se jim do rotující hlavy vrtačky či na vrták namotaly;
  • Vrtačka se drží oběma rukama jedna ruka drží vrtačku ve správné pozici a druhou rukou se vrtačka jemně tlačí do vrtu;
  • Vyvrtávaný dílec musí být upevněn k podložce, protože by se mohl otáčet spolu s vrtákem a vytvořené rameno páky by mohlo děti udeřit;

- - - - - - - - - - - - -

Princip vrtání otvoru do dřeva (1:31 min) - - -
Postup práce při vrtání akuvrtačkou - I. díl (1:12 min)
Postup práce při vrtání akuvrtačkou - II. díl (0:55 min) - - -
Způsob práce s modelářskou vrtačkou (0:36 min)

Pokud chcete k modulu "Základní dovednosti - vrtání do dřeva" přidat nějaký další příklad využití, jak to funguje, či návod na další experiment, napište nám svůj komentář do textového pole zde dole na konci stránky.