spojování součástek

Různé druhy nákladů mají odlišné požadavky na prostor, kde se živí a neživý materiál během cesty ukládá. Tyto požadavky rozdělují auta na několik typů:

Věci kolem nás, ale i hračky se skládají z různých dílků, či součástek. Každý díl plní nějakou úlohu sám o sobě. Např. skládačka auta, volant, střecha.
Děti mohou jmenovat, z jakých částí se skládá auto, domeček, či panenka na hraní.

Aby tyto části držely pohromadě a tvořily kompletní hračku, musí se nějak spojovat.

Čím to je, že spoj dva dílky udrží u sebe, a když chceme, tak je zase rozpojí?

Obecně lze říci, že dílce mají v sobě otvory, jimiž se prostrčí spojovací materiál a ten se nějakým způsobem zafixuje, aby nešel snadno vytáhnout. Tím drží spojované dílce pohromadě.

Použití materiálu

Při mechanickém spojování dílů a součástek ze dřeva, kovu nebo umělé hmoty se používají různé spojovací materiály a záleží na tom,

zda chceme některé dílky a součástky spojit a zase rozpojit,
či je chceme spojit jednou a aby už rozpojit nešly, aniž by se rozbily,
anebo jestli dílky chceme rozpojit bez poškození výjimečně, maximálně jen jednou.

Materiály pro mechanické spojování se nazývají:

šrouby vruty nýty a hřebíky

Jak děti rozeznají šroub a vrut od hřebíku a nýtu?

Šroub a vrut mají na dříku tzv. závit.
Závit vypadá jako točité schody ve věži.

Rozebíratelný spoj

Jak poznáme, který spojovací materiál použít pro rozebíratelný a který je nerozebíratelný spoj?

Spojovací materiál pro rozebíratelný spoj je tvořen šroubem a maticí.
Šroub se skládá z hlavy šroubu a dříku šroubu, na kterém je vyřezán závit.
Šroub se skládá z hlavy šroubu a dříku šroubu, na kterém je vyřezán závit.

Šroub a matice - popis:

Šroub s maticí se používá při spojování dílců a součástek, které jsou z obou stran přístupné.
Dalším důvodem pro použití šroubu je, když víme, že se spojované součástky se budou občas měnit.

Zřídka rozebíratelný spoj:

Vrut či hřebík se používá tam, kde víme, že dílce nejsou z obou stran přístupné, to znamená, že spojovací materiál na druhé straně dílce nevykukuje, takže nejde použít matici.
Dále se používá tam, kde není předpoklad, že se součástky, či dílce budou vyměňovat, ale může se stát, že výrobek bude nutné jednou rozebrat. Takovým předmětem jsou hračka, stůl, postýlka apod. Tento typ spoje není tak pevný, jako při použití šroubu nebo nýtu.

Nerozebíratelný spoj:
Pokud potřebujeme nerozebíratelný spoj, použijeme nýty.
Nýt má též hlavičku a dřík, zasune se do otvorů spojovaných dílců, ale pak se nýt na konci rozklepe, či rozmáčkne a vytvoří tak druhou hlavičku. Hlavičky na obou koncích natrvalo zabrání vyvléknutí nýtu, a pokud bychom chtěli oba dílce, či součástky oddělit, museli bychom nýt zničit, nebo poškodit dílce.

Nýty jsou z měkkého železa a z hliníku. Nyní se hodně používají hliníkové nýty tzv. trhací, pro takové spoje, kde se nemůžeme dostat k jedné straně spojovaných součástí.
Spoj s těmito nýty se uskuteční pomocí speciálních kleští.

Velikosti spojovacích materiálů:

Spojovací materiály se používají různých velikostí a typů;
Určujeme u nich délku a tloušťku neboli průměr;
Takže vrut 3,5 x 45 mm udává, že průměr vrutu těsně pod hlavičkou je 3,5 mm a je dlouhý 45 milimetrů;
U Šroubu se vedle průměru a délky ještě určuje typ závitu, U nás je nejobvyklejší závit metrický, označovaný písmenem M. Takže šroub M10 má tloušťku 10 mm,
ale protože hlavička šroubu je větší, utahuje a uvolňuje se klíčem číslo 17;
Máme závity pravotočivé a levotočivé. Pravotočivý závit je shodný s pohybem sluníčka po nebi anebo pohybem hodinových ručiček. Na to je třeba myslet, když se snažíme šroubem, ale i vrutem spojované dílce utáhnout;
Když budou chtít děti šroub naopak povolit, musí se šroubem otáčet proti pohybu sluníčka, či hodinových ručiček.

Matice:

Matice mohou být jednoduché, korunkové, s umělohmotným zajišťovacím kroužkem.

Klíče, šroubováky:

Nástroje na utahování s povolování šroubových spojů se nazývají klíče a šroubováky.

Klíče jsou v podstatě dvojího druhu, a to otevřené a zavřené.
Klíče uzavřené jsou klíče typu oko a trhák. Liší se tvarováním a délkou části na uchopení. Označení je stejné jako u otevřeného.
Velikost, číslo klíče je určeno podle velikosti rozevření čelistí. Takže šroub M10 má velikost hlavy 17mm, a proto na něj použijeme klíč s rozevřením čelistí 17 mm.

Na utahování či povolování šroubů a vrutů používáme šroubováky.

Podle prohloubeniny - zářezu na hlavičce šroubu či vrutu použijeme příslušný tvar šroubováku.

Máme šroubováky s klasickou plochou hlavou, s hlavou křížovou a imbusovou.

Podložky:

Stejně jako když maminka nechce, abychom jí ušpinili stůl, dá nám pod hrníček s kakaem podšálek nebo tácek, stejně tak aby kovové spojovací materiály svým pevným stiskem nepoškozovaly povrch spojovaných dílců a součástek, vloží se mezi hlavičku nebo matici a spojovaný materiál tzv. podložka.
Tím při otáčení hlava šroubu, či vrutu poškrábe podložku a ne spojované dílce.
Aby se šroub v průběhu času nepovoloval, používají se podložky pérové a vějířovité.

Postup při spojování dílců - výběr vhodného spojovacího materiálu

Způsob použití spojovacích nástrojů (šroubováky, klíče).

Rozebíratelný spoj (šroub a matice) - popis (0:36 min) ---
Zřídka rozebíratelný spoj (vrut) - princip (0:45 min) ---
Nerozebíratelný spoj (nýt) - princip (0:32 min) ---
Postup při použití  spojovacích materiálů - výběr vhodného spoj. materiálu (1:23 min) ---
Způsob použití spojovacích nástrojů (šroubováky, klíče) (1:06 min) ---

Pokud chcete k modulu "Základní dovednosti - spojování dílců" přidat nějaký další příklad využití, jak to funguje, či návod na další experiment, napište nám svůj komentář do textového pole zde dole na konci stránky.