Řezání pilou

Aby děti mohly vyrábět jednotlivé díly, je třeba, aby si osvojili tato pravidla a dovednosti:

Řezání lupénkovou pilkou

Princip, jak pila pracuje

Při řezání se ostré zuby pohybují po materiálu a hloubí chodbičku tak dlouho, až oba díly chodbička oddělí.

1) Velikost zubů na pile

Podobně, jako se vyvinuly zuby zvířat podle tvrdosti potravy, kterou konzumují, i velikost zubů na pile  závisí na tvrdosti řezaného materiálu. A to je třeba při výběru pily zohledňovat, aby se zuby při řezání nevylámaly.

Děti mohou vyjmenovávat, jak velké zuby zvířata mají a jaký typ potravy s ním koušou.

2) Piliny a krtiny - na rozdíl od stříhání, které bylo bezodpadovým dělením, při řezání pilou vznikají vedle dílce a odřezku i piliny. Způsob řezání je možné připodobnit k práci krtka, stejně jako hlínu i piliny je třeba průběžně z chodbičky vynášet, aby se pila nedusila.

3) Tvar zubů na pile

Druh a velikost pilin se liší podle toho, v jakém směru dřevo řežeme. Říkáme, že jde o řezání tzv. podélné a řezání příčné.
Na příčné řezání se používá pilka s malými stejnými zoubky z obou stran do špičky, jako má myška.
Při řezání podélném vznikají piliny dlouhé. Aby se tyto dlouhé piliny z uličky vynesly ven, je třeba použít větší sílu, jako má vlk, a proto pila na podélné řezání má tvar vlčích zubů.

4) Postup řezání

• čára není naše, a proto musí zůstat na vyřezávaném dílku a ne na odpadu;
  • při vedení pily po nákresu se používá jen třetí způsob, tedy opatrně se vede řez těsně vedle nakreslené čáry. Vzniká tím nejméně odpadu;
  • praváci postupují proti směru hodinových ručiček, leváci opačně – po směru ručiček;
  • vyřezávání dílce uvnitř materiálu:
    • při řezání po obvodu - nasadíme pilku na té straně prkénka, odkud je k čáře nejblíže a přímou, rovnou uličkou se k čáře přiblížíme.
    • při řezání uvnitř obvodu (vyřezávání otvorů) - blízko čáry uvnitř odpadu se vyvrtá otvor, pila se jím prostrčí a řežeme uvnitř
  • řezeme ostatečně daleko od čáry, abychom mohli nerovný (zubatý) okraj až k čáře zabrousit.

6) Způsob použití nástroje

• pilu držíme rovně;
  • materiál řežeme na podložce;
  • pohyb pily v řezu - na pilu tzv. tlačíme při směru k sobě (dolů) a pilu lehce nadzvedáváme (netlačíme) když pohybujeme s pilou od sebe (nahoru). Jinak by se pila tzv. „kousla“;
  • na počátku vytvoříme zářez, aby pila v řezu držela a nevyskočila (zářez vytvoříme dvoj- nebo trojnásobným zatažením k sobě / dolů = pilou se nepohybuje tam a zpět) palcem druhé ruky držíme pilu na správném místě:

- - - - - - - - - - - - -

Výběr pily podle tvaru zubů (1:10 min) - - - -
Postup řezání  (1:43 min)
Způsob použití nástroje (pily) (1:54 min)

Pokud chcete k modulu "Základní dovednosti - řezání pilou" přidat nějaký další příklad využití, či jak to funguje, napište nám svůj komentář do textového pole zde dole na konci stránky.