Jednostopá vozidla

Úvod

K přepravě jednoho, maximálně dvou lidí slouží odrážedla, koloběžky, kola, motocykly. Že po cestě projelo takovéto vozidlo, poznáme podle toho, že na cestě zanechají jednu stopu. Proto jim říkáme jednostopá vozidla.

Proč nejde s jedoucím kolem spadnout?

 

Historie - vývoj jízdních kol

Bicykl vynalezl Karl von Drais v r. 1817. Bylo to něco jako odrážedlo avšak s dřevěnými koly (také se tomu říkalo dresina ). Kolo vybavené pedály na předním kole vynalezl a vyráběl Pierre Michaux. Vysoké kolo u nás nazývané Kohoutovka vynalezl Angličan James Starley, okolo r. 1870.
Až později, počátkem 20. století se začaly vyrábět nízká kola s řetězovým převodem, brzdami, volnoběžkou, přehazovačkou.

 

Princip jízdy na jednostopém vozidle
Aby jednostopé vozidlo s řidičem nespadlo, musí se pohybovat. Řidič k pohybu vozidla používá buď vlastní sílu, pohon nebo jinou energii. Lidskou silou se vozidlo pohybuje tak, že se řidič odráží nohama od země v určitých intervalech, nebo šlape nohama do pedálů. V obou případech je rychlost přímo závislá na rychlosti odrážení či šlapání.

 

Hlavní části jednostopých vozidel

 

Brzdy - detail technického zařízení

 Typy jízdních kol
Dnes kolo není jen osobní dopravní prostředek k přemísťování lidí z místa na místo. Slouží i ke sportu, zábavě, k trávení volného času.
Prodávají se kola :

závodní silniční horské turistické – trekingové

Děti opět mohou vyprávět, kdo z jejich blízkých má jaký typ kola a co se s ním dá podniknout a jak je k tomu konkrétní typ kola přizpůsoben.

Mezi jednostopá vozidla patří i motorka. Jak název říká, pohon zajišťuje motor.
Rychlost, jakou motorka jede, zajišťuje převodovka a výběr hnacího ozubeného kola se volí nožní páčkou. .

 

Zde si můžete podklady k vysvětlovaným tématům volně stáhnout.

Název podkladu VIDEO ke stažení[mp4] VIDEO ke stažení[wmv] Text ke stažení[txt]
Gyromoment aneb proč nejde s jednoucím kolem spadnout (1:30 min) ---
Vývoj jednostopých vozidel (1:07 min) ---
Technický popis principu jízdy na kole (0:40 min) ---
Popis částí jízdního kola (0:25 min) ---

Pokud chcete k modulu "Jednostopá vozidla" přidat nějaký další příklad využití, jak to funguje, či návod na další experiment, napište nám svůj komentář do textového pole zde dole na konci stránky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>