Strojírenství (doprava)

Anotace

I a II stopá vozidla

Doprava je činnost, jejímž cílem je přesunout NĚCO NĚKAM.

• Slovem „něco“ z hlediska dopravy chápeme náklad v podobě věcí a lidí, které přemísťujeme z místa na místo.
  • Slovo „někam“ v tomto případě znamená cestu mezi těmito dvěma místy s ohledem na složitost terénu.

V této metodice si budeme vysvětlovat, jaké druhy dopravních prostředků a zařízení člověk vynalezl pro to, aby mohl vozit cokoliv kamkoliv.

Chceme zde uvádět praktické příklady, na kterých si děti ukážou rozdíl mezi jednostopým a dvoustopým vozidlem s jednou a více nápravami z hlediska ovládání a stability při jízdě.

Anotační video k modulu I a II stopá vozidla

Děti se dozví, jak postupoval vývoj techniky v letecké dopravě od dopravních zařízení lehčích než vzduch přes pohon lidskou silou až pro letadla těžší než vzduch poháněné motory. A též se dozví, díky jakým technickým prvkům a zařízením je zajištěno ovládání a stabilita letadel.

Anotační video k modulu Letadla

Budou si moci prakticky ukázat, jaké přírodní zákony byly využity k tomu, aby se plavidlo udrželo na vodní hladině a seznámí se s tím, jaké druhy pohonů jsou u lodí využívány.

Anotační video k modulu Lodě