Dřevostavba

(zpracováno podle příspěvku od externího spolupracovníka z odborné veřejnosti).

Dřevostavba je nemovitost, která je místo cihel, či panelů postavena z dřevěných trámů či z kompozitů na bázi dřeva. Takové budovy jsou jednoduché na stavbu (staví se z celých panelů), mají stejné tepelné i bezpečnostní vlastnosti a jsou levnější, než klasické zděné stavby. Proto jsou mezi našimi občany populární.

Takže by si děti mohly z balsových lišt 10x10x1000 mm takový malý srubový domeček postavit.  Náklady na jeden domek vyjdou přibližně na 400,- Kč.

Hlavním materiálem je balsová lišta.
1 metr dlouhá balsová lišta stojí cca 25,- Kč a na stavbu jich bude potřeba cca 15 kusů.

Pokud má v Mateřské škole své dítě nějaký šikovný tatínek nebo škola spolupracuje s truhlářskou dílnou, je možné si nechat nařezat lišty smrkové.

Materiál a pomůcky:

K výrobě dřevostavby budeme potřebovat:
15 balsových lišty o profilu 10 x 10 mm 1 m dlouhé, které rozřežeme na tyto díly:

• 21 kusů o délce 4 cm
  • 21 kusů o délce 5 cm
  • 21 kusů o délce 15 cm
  • 43 kusů o délce 19 cm

Dále budeme potřebovat fix, pravítko, štětec, pilku, brusný papír, dispersní lepidlo např. Herkules a tavné lepidlo, případně barvy

Postup práce:

Lišty si děti rozměří na jednotlivé díly a pod dozorem dospělé osoby je postupně pilkou rozřežou na příslušné délky (jak postupovat si děti připomenou v kapitole Základní dovednosti – řezání pilou).

Vždy je dobré si vyrobit několik dílků navíc do reservy. Při 15 kusech 1 metrových lišt je zde pro ně dostatečný prostor (celková délka všech dílků je 1321 cm).
Brusným papírem si děti nejprve začistí odřezané okraje a potom srazí dřevěným dílkům hrany (jak postupovat si děti připomenou v kapitole Základní dovednosti – broušení dílců)

Když jsou všechny dílce připravené v dostatečném počtu, děti je postupně kladou k sobě podle návodu vždy jen jednu řadu.
Aby stavba držela pohromadě, na horní hranu děti nanesou štětcem tenkou vrstvu lepidla Herkules. Na ni položí další dílky tak, aby vytvářely vazbu (podobně jako když se staví stěna z cihel).

Pokud by stlačením jednotlivých řad dílců vyteklo lepidlo na vnější straně ven, je třeba ho vlhkým hadříkem setřít. Dispersní lepidlo jako je např. Herkules je po vytvrdnutí průhledné, ale v případě barvení domečku by byly jednotlivé „zátoky“ vidět, protože se nedají nabarvit.

Stavbu je třeba lepit postupně, stěnu řadu po řadě. Krov a střechu je možné přilepit, až když obvodové stěny řádně zaschnou.
Protože u krovu je styčná plocha mezi dílky velmi malá, krokve k vaznicím a pozednicím je třeba přilepit sekundovým nebo tavným lepidlem.
Trámky na střechu už lze ke krokvím opět lepit lepidlem Herkules.

Takto slepená dřevostavba je samonosná, ale můžete ji přilepit na karton z krabice a děti mohou kolem domku domalovat, či dolepit okolí.

Model Dřevostavby - návod (2:19 min)

Pokud chcete k modulu "Domy" přidat nějaký další příklad využití, jak to funguje, či návod na další experiment, napište nám svůj komentář do textového pole zde dole na konci stránky.