Vrbová píšťalka

Jak se vlastně vrbová píšťalka vyrábí?

(zpracováno podle příspěvku od externího spolupracovníka z odborné veřejnosti).

Nejprve si vybereme asi 1 cm tlustou větvičku, nebo mladý výmlatkový stromek stejné tloušťky tak, aby měly aspoň 10 cm dlouhý roční přírůst - letorost (vzdálenost mezi dvěma nódy, pupeny). Nejvhodnější je vrba, či jeřáb. .
Z kůra buku, či dubu k tomu není vhodná. Větvička břízy, třešně zase nemá tak dlouhé letorosty, aby se z nich dala vyrobit dostatečně dlouhá píšťalka.

Nožem se za pomoci dvou kolmých zářezů kolem celého obvodu prutu se odloupne proužek kůry, který oddělí budoucí píšťalku od šoupátka, či táhla, kterým měníme vzdálenost mezi uzly vibrujícího sloupce vzduchu uvnitř píšťalky a tudíž výšku tónu.

Na píšťalce seřízneme náustek a trojúhelníkovým zářezem vytvoříme hranu, o kterou se tříští proud vzduchu a vytváří se tak požadovaný zvuk.

Potom ve stejném rytmu a stejnou silou rukojetí kapesního nože, či šroubováku s jemným povrchem klepeme po celé délce prutu a kolem celého obvodu prutu po celou dobu odříkáváním říkanky „Otloukej se píšťaličko“.

Levou rukou vezmeme píst píšťalky, kde jsme kůru nenaklepávali a pravou rukou jemně otočíme poklepanou částí, jako kdy chceme otevřít šroubovací uzávěr láhve. Tím kůru odtrhneme od dřeva a bez porušení ji pak ze dřeva svlékneme. Pokud by kůru nešlo kroucením odtrhnout, píšťalka je málo naklepaná a říkanku a otloukání musíme opakovat.

Pak už stačí ze zbytku dřeva odříznout jakoby náustek a odříznutí několik milimetrů tlustou třísku nahoře jako štěrbinu, přes kterou foukáme vzduch proti hraně píšťalky.

Zkrátíme píst a zasuneme ho do těla píšťalky (svlečené kůry) a píšťalka je hotová!

Stačí zapískat.

Zde si můžete podklady k vysvětlovaným tématům volně stáhnout.

Název podkladu VIDEO ke stažení[mp4] VIDEO ke stažení[wmv] Text ke stažení[txt]
Výroba vrbové píšťalky (1:35 min)

Tento návod vznikl podle komentáře od odborné veřejnosti. Děkujeme.

Pokud i Vy chcete k modulu "Hudební nástroje" přidat nějaký další příklad využití, jak to funguje, či návod na nějaký experiment, napište nám svůj komentář do textového pole zde dole na konci stránky.

Příspěvek

  1. Pingback: Princip, jak se na vrbové píšťalce mění tón | Technické mateřské školy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>