Akustika

Jak jsme si již řekli, akustika se zabývá tím, jak se zvuk šíří po okolí vzduchem, či v jiném prostředím.
Stejně jako hůře vidíme věci, které jsou daleko, podobně čím dál jsme od člověka, či predmětu, který vydává nějaký zvuk, tím hůře ho slyšíme.
Zvuk je vlnění – šíří se ze zdroje, prochází nějakým prostředím (vzduchem, kovem, zdí …)  a postupně se tlumí.

Když si děti hrají na tichou poštu, velmi závisí, jak přesně si předávají zvolené slovo. Když jsou děti nesoustředěné, či si nerozumí, přenesené slovo se změní a ztratí.
Podobné je to v akustice, jednotlivé materiály, přes které zvuk prochází, musí kmitat stejně, tzv. se stejnou frekvencí, jinak se zvuk utlumí a ztratí.

Výroba modelu drátového telefonu - návod

Materiál a postup práce

V tomto experimentu si děti mohou vyrobit jednoduchý telefon na předávání hlasových zpráv z jednoho místa na druhé.
Materiál:
2 plastové kelímky od jogurtu
1 struna (ocelová, nylonová) nebo nit 5 m dlouhá
1 jehla- - - - - - - - - -  -Do obou kelímků od jogurtu uděláme pomocí jehly uprostřed dna dírku.
Dírkami provlečeme strunu. Na obou koncích struny uvážeme uzlíky, aby se nám z kelímků nevyvlíkla.

Způsob použití

Dvojice dětí si vezmou kelímky a stoupnou si od sebe tak daleko, aby struna mezi nimi byla jemně napnutá.
Kamarád, či kamarádka na vzdálenějším konci si přiloží kelímek k uchu a my do svého kelímku pošeptáme, či tlumeně řekneme nějaké slovo nebo větu.
Posluchač ve svém kelímku uslyší hovor, který je pro ostatní děti neslyšitelný.

Děti mohou vyzkoušet, co se stane, když by si jeden z nich stoupnul za roh zdi a struna by se kolem rohu ohnula.

Princip drátového telefonu - jak to funguje

• zvuk z úst (řeč) jde vlněním vzduchu do kelímku
  • v kelímku se zvuk usměrní a rozechvěje membránu
  • z membrány se zvuk přenáší strunou do druhého kelímku
  • rozechvěje se membrána druhého kelímku
  • zvuk z kelímku se přenáší vlněním vzduchu do ucha

Je to podobné, jako když se poslouchá rádio. Proto rádiové vysílače stojí na kopci, aby se vlnění dostalo do přijímače bez překážek. Zvuk z rádia se potom přenáší opět pomocí vlnění vzduchu v místnosti k nám do ucha.

Akustika - princip (0:54 min) ---
Postup výroby drátového telefonu - návod (1:08 min)
Princip fungování drátového telefonu (0:26 min) ---

Pokud chcete k modulu "Hudební nástroje" přidat nějaký další příklad využití, jak to funguje, či návod na nějaký experiment, napište nám svůj komentář do textového pole zde dole na konci stránky.