Sádra

Historie
Sádra je prastarý materiál, který používali už ve starověkém Egyptě jako stavební materiál.
Základní surovinou pro výrobu sádry, je sádrovec. Vyskytuje se po celém světě, je snadno dosažitelný a poměrně levný. Více než původního sádrovce se ale dnes používá tzv. chemický sádrovec.

Princip recyklace sádry

Experiment
V tomto pokusu si děti ověří, že práškovou sádru je možné vhodnou chemickou reakcí vrátit do původní struktury, opět vytvořit sádrovec.
Co k tomu potřebujeme?
Sádru, písek, hlínu, misky s vodou, plastové formy k opakovanému použití, vodové barvy, fixy.

Jak to uděláme?
Celý pokus nám zabere přibližně 40 minut

K vylévání forem zvířátek nebo rostlinek není potřeba velké zručnosti, ale pokud budeme dělat sádrový odlitek chodidla, musíme si připravit plochu 30 x30 cm vysypanou pískem.
Uděláme stopu do písku. Připravíme misky s vodou a plastové formy a práškovou sádru.

Sádru rozmícháme ve vodě dle návodu na obalu. Sádrovou kaši nalijeme do stopy nebo do formiček. Počkáme asi 20 minut, než sádra ztuhne.
Pokud by nám sádra tuhnula příliš rychle, že ji děti nestihnout nalévat do formiček, můžeme do vody přidat trochu mléka, které tuhnutí významně zpomalí.
Nakonec vyndáme odlitek chodidla z písku případně odlitky vyklepneme z forem. Brusným papírem obrousíme nerovnosti a ostré hrany. Odlitky můžeme nabarvit podle dětské fantazie

Na co si musíme dát pozor!
Musíme dodržovat zásady bezpečné práce a hygieny práce.
Sádra neobsahuje žádné látky vzbuzující obavy. Směs využíváme pouze ke zhotovení odlitků dle návodu.
Zbytky vzorků lze likvidovat v běžném komunálním odpadu.

Název podkladu VIDEO ke stažení

[mp4]

VIDEO ke stažení

[wmv]

Text ke stažení

[txt]

Princip recyklace sádry (0:37 min) ---

Pokud chcete k modulu "Sádra" přidat nějaký další příklad využití, jak to funguje, či návod na další experiment, napište nám svůj komentář do textového pole zde dole na konci stránky.