Neviditelné písmo

Neviditelné písmo

Úvod

V jedné pohádce dostal Honza od kouzelného dědečka čepici a když si ji dal na hlavu, tak byl neviditelný. I v přírodě máme látky, které nejsou naším okem vidět. Cukr rozpuštěný ve vodě je pro nás neviditelný, ale jak poznáme, že čaj je sladký? Prostě ho ochutnáme. Ale nejsme pejsci, abychom všechno očichali, či ochutnali. Proto spíše používáme hlavu a pomáhá nám v tom i chemie.

Můžeme např. neviditelnou látku donutit, aby se proměnila a ukázala se nám.

Jednou z možností je, že cukr, nebo jinou organickou látku zviditelníme teplotou. Když je zahřejeme, tak ztmavnou.

Historie neviditelného písma

Již od dávných dob, kdy vládli králové, si lidé posílali zprávy, které nechtěli, aby si je přečetl někdo jiný. Používali tzv. neviditelný inkoust. Napsali normální dopis a mezi řádky vepsali důležitou zprávu. Příjemce dopisu věděl, jak má neviditelné písmo zviditelnit. Ale pokud by dopis padl do cizích rukou, nic důležitého by se nedozvěděl.

Jak to funguje?

Experiment - návod

Zde si můžete podklady k vysvětlovaným tématům volně stáhnout.

Název podkladu VIDEO ke stažení

[mp4]

VIDEO ke stažení

[wmv]

Text ke stažení

[txt]

Neviditelné písmo - návod (0:57 min)

Pokud chcete k modulu "Neviditelné písmo" přidat nějaký další příklad využití, jak to funguje, či návod na další experiment, napište nám svůj komentář do textového pole zde dole na konci stránky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>