Malta

Úvod
Nejlepší stavitelé na světě jsou šneci, škeble, ústřice. Umí si postavit svůj vlastní domeček. Každý rok o kousek. Ulita je pevná vydrží náraz, na dešti nepromokne ani nehnije, v moři se nerozpustí,. Je totiž tvořena vápnem, které ztvrdne na uhličitan vápenatý neboli vápenec.
Toto tajemství hlemýždů naši předci okopírovali a dodnes ho používají. Hašené vápno smíchají s pískem a vodou na maltu, kterou spojují cihly do pevné zdi, či vytváří omítky domů. Vápno zreaguje s oxidem uhličitým ze vzduchu a opět ztvrdne to odolného vápence.

Historie
Lidé nejprve sbírali mušle mořských hlemýžďů, vypalovali je v ohni a když zbělaly, ponořilly je do studené vody. Druhý den bylo vyrobeno hašené vápno.
Poté si všimli, že mramor – forma vápence, který používali jako stavební materiál je tvořena ulitami malých mlžů. Začali tedy pálit vápno z vápence. Po pádu Říše římské se tato znalost zapomenula a lidé ji objevili znovu až ve starověku. Vápno do malty na stavbu kamenných hradů získávali pálením vápence z blízkých kopců.

Princip tuhnutí malty

 

Experiment

Zde si můžete podklady k vysvětlovaným tématům volně stáhnout.

Název podkladu VIDEO ke stažení

[mp4]

  VIDEO ke stažení

[wmv]

  Text ke stažení

[txt]

Experiment tuhnutí malty - návod (2:01 min)

Pokud chcete k modulu "Malta" přidat nějaký další příklad  využití, jak to funguje, či návod na další experiment, napište nám svůj komentář do textového pole zde dole na konci stránky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>