Když nám maminka řekne, vem si tenhle svetr, ten víc hřeje…..

 Co jsou to smyslové klamy?

Jeden návštěvník našeho webu nás přivedl na zajímavé téma smyslových klamů, kterému jsme se okrajově věnovali v multimediální Dětské technické encyklopedii v kapitole „Zvuk, hluk a tón„.

Tentokrát jde o to, že existují materiály, které v různé míře vedou teplo.Ty materiály, které vedou teplo špatně, jsou tzv. tepelně-izolační materiály a používají se při zateplování budov.

 Jak jednoduše poznáme, co je tepelný vodič a co izolant?

Snadno, přiložíme si dlaň na materiál a chvíli ji tam necháme. Po nějaké době nás začne materiál s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi, např. dřevo, či polystyren hřát.
A naopak kámen či silný ocelový plech nás po chvíli začne studit do ruky.

 

Čím to je, když se všechny desky nacházejí ve stejné místnosti, takže logicky by se jejich teplota měla ustálit na stejné hodnotě?

 V tom je právě ten smyslový klam.

Materiály, které snadno vedou – propouští teplo, dalo by se říci „kradou teplo z naší ruky“ a odvádí je pryč. Proto nám ruka chladne a máme pocit, že to studí.

A naopak materiál, který vede – odvádí teplo špatně, nám teplo mezi rukou a materiálem nechává a my sami teplou rukou tuto desku dotykem na povrchu ohříváme. Tím se nám deska na dotyk jeví postupně teplejší a teplejší.

 Takže až maminka technicky vzdělaným dětem řekne: „Vezmi si tenhle svetr, víc hřeje“, tak budou vědět, že nehřeje, ale lépe brání úniku našeho tělesného tepla pryč.

Děti si tuto vlastnost materiálů mohou vyzkoušet v zajímavé hře.

Položíme vedle sebe desky z různých materiálů: , skleněnou tabulku, podložku z textilu, silný kus plechu nebo litinový plát z kamen, dřevo, keramickou dlaždičku, či polystyren apod.
Děti postupně kladou ruce na vzorky vždy tak, že každou ruku mají na jiném vzorku. Tím jednoduše pocítí, která deska je na dotyk teplejší a která studenější.
Pro větší zábavu mohou mít děti zavázené oči a říkat své pocity nahlas a za pomoci paní učitelky/pana učitele mohou desky z různých materiálů přesouvat tak dlouho, až je seřadí od nejteplejšího po nejstudenější materiál.
Příspěvek patří do Blog.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>