Princip, jak se na vrbové píšťalce mění tón

Vrbová píšťalka je velmi jednoduchý nástroj, který mohou děti snadno ovládat a přitom se naučit něco o akustice a tvorbě tónu.

  Jak bylo popsáno v návodu na výrobu vrbové píšťalky, v náustku je mezera – štěrbina, kterou se fouká vzduch proti hraně píšťalky.

Když píst zasuneme do těla píšťalky (svlečené kůry) a foukáme do ní, tak píšťalka píská.

Co se stane s tónem, když zasuneme píst hlouběji do píšťalky?

Jak bylo vysvětleno v modulu Hudební nástroje, u dechových neboli vzduchových nástrojů, jako je flétna či klarinet a patří sem i vrbová píšťalka, se vzduch rozděluje přes hranu nástroje a rozkmitá se.

 Frekvence neboli počet kmitů za sekundu (jednotkou je Hertz) udává výšku tónu.
Např. bzučení mouchy má frekvenci 350 Hertz a bzučení komára má frekvenci 580 Hertz a samy slyšíme, že komár vydává vyšší zvuk.
Čím intenzivněji do píšťalky foukáme (rychlost vzduchu je větší), tím vyluzujeme vyšší zvuk o vyšší frekvenci.

A zároveň čím je kmitání vzduchu nebo hmoty rychlejší neboli vlnová délka křivky měnícího se atmosférického tlaku kratší, tím je zvuk vyšší.

Takže když zmenšíme vzdálenost mezi hranou píšťalky a koncem vzduchové trubice tím, že zasuneme píst hlouběji do těla píšťalky, zkrátíme i délku kmitu, tudíž zvýšíme frekvenci a výšku tónu.

 

Příspěvek patří do Blog.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>